Miłość

Miłość

„Miłość” Astrid Desbordes, wydawnictwo entliczek

Widziałam okładkę tej książki wielokrotnie. Śmigała mi ona wiele razy przed oczami kiedy przeglądałam internet, a mimo to jakoś ją ciągle omijałam. Nie wiem co mnie powstrzymywało, ale jeśli macie podobnie, to serdecznie zapraszam Was do zmiany – bo książka jest cudowna i warto ją znać

Myślę, że to wielka umiejętność w tak niewielkiej liczbie zdań zawrzeć czym jest miłość rodzicielska. Bo zdań jest tu naprawdę niewiele, a mimo to książka wypełniona jest treścią po brzegi.

„Miłość” rozpoczyna się pytaniem chłopca, o charakterystycznym imieniu  Archibald, czy mama będzie go kochać przez całe życie, a mama odpowiada tak: „zdradzę Cie pewien sekret…” i tu zaczyna się opowieść o przeszłości, codzienności i przyszłości. Pojawia się też zdanie, które ukierunkowuje moją macierzyńską miłość i pokazuje szerszą perspektywę rodzicielstwa: „Kocham Cię bo jesteś moim dzieckiem, ale nigdy nie będziesz tylko mój”.

 

Moje dzieci, niezależnie od wieku uwielbiają ją. Wsłuchują się w treść, dopytują o nasze osobiste sytuacje i sprawy. Mimo tych samych czytanych słów, ma ona każdorazowo nowy wydźwięk i wymiar, a słowo „miłość” wypełnia się znaczeniem. Nic tu nie jest spłycone, ubarwione czy uwznioślone. Nie ma w niej niczego za dużo – jest taka w sam raz.  Mi często zdarza się dopowiadać coś od siebie, też bardzo króciutko, jednym zdaniem czy słowem, wtedy czytanie staje się bardziej osobiste. Przyznam, że jestem poruszona tą książką i na zakończenie czytania mam ochotę mocno wyściskać moje dzieciaczki. A czytanie kończę  słowami: „wiecie dzieci, ja mam taki sam sekret” i czuję, że to jest ważny moment, bo dostaję wtedy najwspanialsze uśmiechy i uważne spojrzenia.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis bądź był dla Ciebie pomocny daj nam znać klikając „Lubię to” lub udostępniając go dalej w świat z profilu https://www.facebook.com/PrzystanekRodzica/

Inne w tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *