Ozdobny łańcuch płatków śniegu

Ozdobny łańcuch płatków śniegu

Przygotowywanie zimowych lub świątecznych ozdób to wiele możliwości do wspólnego, rodzinnego działania. To czas na eksperymentowanie, kreatywność i innowacyjność (tak właśnie będzie dziś). Zwłaszcza, że u nas sezon przeziębień w pełni, więc wspólnych domowych chwil do zagospodarowania mamy sporo ? Dziś zaprezentujemy Wam zimowy łańcuch do ozdobienia okien. Śniegu właściwie brak, no zdarzają się czasem przebłyski białej aury, ale nam jeszcze nie udało się z niej skorzystać. A żeby tak na pusto nie marzyć o śniegu, wymyśliliśmy łańcuch imitujący jego płatki. Ozdoba ta jest dość prosta do wykonania i to w dość krótkim czasie. Spróbujcie!

Potrzebne będą:

  • Okrągłe płatki kosmetyczne
  • Biała grubsza nitka
  • Klej płynny
  • Pędzelek do kleju (nie jest on konieczny, można też użyć palca)

Na początek przygotujecie taką długość nitki, jak długi chcecie mieć łańcuch. A na szczycie nitki zróbcie pętelkę, za którą powiesicie Waszą gotową już ozdobę w oknie (to chyba najtrudniejsza cześć tej pracy ? ). Być może pętelka nie jest Wam potrzebna, jeśli na przykład będziecie nitkę przyklejać taśmą do ramy okiennej. My korzystamy z samoprzylepnych haczyków do ozdób: szybkie w użyciu, estetyczne i wygodne.

Następny krok to podkładanie pod przygotowaną nitkę pojedynczo płatków kosmetycznych tak, by nitka znajdowała się na środku płatka. Wtedy, podtrzymując go, w tym miejscu smarujecie klejem (zobaczcie na zdjęciach poniżej).

Sami decydujecie jak gęsto ułożone będą Wasze „płatki śniegu”. I w zasadzie gotowe. Mimo, że pracy nie jest wiele, to jest tu kilka pułapek: jeśli palcem ubrudzonym klejem dotkniecie płatka i przytrzymacie przez kilka sekund to się do niego przykleicie, a odrywany palec oderwie się razem z kawałkiem płatka kosmetycznego. Druga pułapka jest taka, że przesuwając nitkę aby przykleić kolejny płatek warto mieć na stole miejsce, by płatki nie nakładały się na siebie dopóki klej całkowicie nie wyschnie.

Taka praca jest odpowiednia dla dzieci, którym trudno długo usiedzieć na miejscu, których koncentracja uwagi jest jeszcze dość krótka lub dla tych, którym prace plastyczne nie sprawiają zbyt wiele przyjemności. To co motywuje i mobilizuje dzieci do działania to dostrzeganie swojej sprawczości i skuteczności, a także adekwatne docenienie ich pracy przez dorosłych. Ten łańcuch może być tu bardzo pomocny: jest nieskomplikowany (uwaga tylko na kleiste ręce bo to może utrudnić pracę) do wykonania, a powieszenie go w oknie pozwala podziwiać i doceniać swoją sprawczość. Wieczorem takie łańcuchy wyglądają naprawdę efektownie.

Jeszcze kilka wskazówek ?: kiedy chcecie zachęcić dziecko do współpracy przy wykonywaniu jakichś czynności, w tym plastycznych, unikajcie sformułowania „chodź, to będzie łatwe”. Po pierwsze: jak dziecku uda  się to coś zrobić, to nie będzie miało poczucia satysfakcji, bądź będzie czuło, że odczuwana satysfakcja jest bezpodstawna (bo przecież to łatwizna). Po drugie: jak mu się nie uda, to już całkiem poczuje, że poniosło klęskę (bo przecież to łatwe a dziecko i tak sobie nie poradziło). Sama we wstępie użyłam słów, że ozdoba jest „dość prosta”, ale informacja ta skierowana jest do dorosłych, którzy potrafią już znacznie więcej ?.

I jeszcze to adekwatne docenienie: starajcie się docenić wysiłek dziecka dając mu pochwałę tak, żeby wiedziało za co zostało pochwalone. Samo „świetnie”, „pięknie”, „super” nie spełnia tego zadania. Spróbujcie bardziej opisowo np. „Siedziałeś w skupieniu i układałeś płatki w wybranych odstępach, a następnie nakładałeś odpowiednią ilość kleju, podobało mi się to, i w efekcie mamy piękny zimowy łańcuch.”

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis bądź był dla Ciebie pomocny – daj nam znać klikając „Lubię to” lub udostępniając go dalej w świat z profilu https://www.facebook.com/PrzystanekRodzica/

Inne w tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *