Kartki Bożonarodzeniowe

Kartki Bożonarodzeniowe

Niedawno na fb przypominałam Wam świąteczne kartki, które przygotowywaliśmy dla bliskich w zeszłym roku. Były to takie Kartki Bożonarodzeniowe 2016 ;) W tym roku robimy inne –chyba najszybsze kartki Bożonarodzeniowe jakie do tej pory robiłam Pomysł został zaczerpnięty z jednego z filmików 5-minute crafts, który wyświetlił mi się przypadkiem na fb. Idea zostaje ta sama – wspólne tworzenie, z aktywnym udziałem dzieci, na tyle ile mogą i na ile im się chce, tak by miały frajdę z tego współtworzenia. Nawet jeśli współpraca polega na obserwowaniu bądź przyklepywaniu, czy też wkładaniu do kopert i wrzuceniu do skrzynki (to ostatnie moje lubią najbardziej ;)). Doświadczenie pokazuje mi, że uczestniczenie dziecka na zasadzie obserwacji jest też ważną (często niedocenianą) formą przyswajania, poznawanie i uczenia się nowych rzeczy – już nieraz widziałam, jak w różnych, odpowiednich dla dzieci momentach wyciągają one jak asy z rękawa coś, co zaobserwowały w trakcie wspólnych działań. Kapitalne Dlatego zachęcajcie do wspólnych działań, a decyzję o sposobie współpracy zostawcie dzieciom.

Do tegorocznych błyszczących kartek będą potrzebne:

  • papier, z którego chcecie wykonać kartkę Bożonarodzeniową
  • zwykła kartka papieru A4
  • płynny klej i pędzelek
  • brokat sypki w wybranym kolorze
  • żółta kartka do wycięcia gwiazdek
  • ewentualnie farby i patyczki higieniczne

To teraz do dzieła. Na przygotowanej kartce, narysujcie pędzelkiem z klejem kształt choinki. Nie jakiś skomplikowany, taki prosty, składający się z kilku połączonych ze sobą kresek – myślę, że zdjęcie poniżej wszystko Wam wyjaśni.

Następnie sypiecie na klej brokat. Manewrując delikatnie kartką rozprowadzacie brokat po całej klejowej choince. Nadmiar brokatu strzepujecie na przygotowaną dodatkową kartkę, użyjecie go przy kolejnej choince.

Następnie gwiazdka na czubek choinki. Ja przygotowałam ją przy pomocy dziurkacza w kształcie gwiazdy. Wycięłam, przykleiłam i jest czubek choinki. I właściwie zasadnicza część kartki Bożonarodzeniowej zrobiona :). My dodatkowo przy użyciu farb i patyczków higienicznych dorobiliśmy śnieg oraz kolorowe bombki, dokleiliśmy też napis. Teraz jeszcze życzenia i wysyłamy w świat, do ważnych dla nas osób.

 

I tak jak we wcześniejszym poście o kartkach pisałam: Nawet jeśli tworzenie kartek znudzi Wasze dzieci, to wkładanie do kopert i wysyłanie ich na poczcie to dla nich magiczne czynności – wspólna praca dotrze do wybranych osób. No właśnie – bo przygotowanie kartek świątecznych to też czas na wspominanie osób, do których chcemy je wysyłać i opowiadanie o nich dzieciom.

Własnoręcznie przygotowane kartki Bożonarodzeniowe mają w sobie coś niezwykłego, bo jest w nich cząstka osób tworzących je. Przygotowując je wspólnie wzmacniamy więź, budujemy rytuały rodzinne, a jednocześnie to świetne zajęcie manualne.

 

Praca z dziećmi nie zawsze idzie gładko, nie stawiajcie sobie wygórowanych celów. Lepiej stworzyć mniej kartek, za to w miłej atmosferze. A do tego będzie się chciało wracać.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis bądź był dla Ciebie pomocny – daj nam znać klikając „Lubię to” lub udostępniając go dalej w świat z profilu https://www.facebook.com/PrzystanekRodzica/

Inne w tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *